تاثیر گروه درمانی بر خانواده افراد مصرف کننده

 

شعبه ابوذر

دبیر: آقای امین کشاورزی

آموزشگران: خانم عبدالهی، خانم لطفی، خانم جباری

هرکه در عشق سر از قله برآرد، هنر است

همه تا دامنه کوه تحمل دارند…

 • این جلسه آموزشی برگرفته از تجربیات سه نفر از دانشیاران است. در این جلسه دانشیاران تجربه‌های خود را از حضور در گروه‌درمانی بیان کردند. بیان این تجربیات برای افراد تازه‌وارد بسیار مفید است، چون باعث می‌شود بدانند در موقعیت‌های مشابه چه واکنشی می‌توانند نشان دهند که در جریان درمان اثر مثبت داشته باشد.
 • دانشیار قبل از حضور در گروه‌درمانی گمان می‌کند، فقط دانشپذیر بیمار است، اما پس از آشنا شدن با این جمعیت متوجه می‌شود که خودش نیز بر اثر سال‌ها مصرف دانشپذیرش بیمار شده است.
 • او قبل از آشنایی با گروه‌درمانی فردی ناامید، مایوس و زودرنج بوده که به علت پایین آمدن آستانه تحمل با کوچک‌ترین مشکلی از کوره در می‌رفته و دست به پرخاشگری می‌زده است. با این شرایط وارد گروه‌درمانی می‌شود. در اولین مرحله به او آموزش می‌دهند، این واقعیت که دانشیار و دانشپذیر هر دو به درمان احتیاج دارند را بپذیرد (کلید یک).
 • پس از قبول واقعیت وارد مرحله درمان می‌شود.
 • در گروه‌درمانی به طور همزمان جلسات و کارگروه‌های آموزشی برای دانشیاران و دانشپذیران برگزار می‌شود. حضور در جلسه‌ها و دریافت آموزش و کمک از راهنمایان و آموزشگران به تدریج بر دانشیار اثر می‌گذارد و متوجه می‌شود، که باید دید خود را نسبت به دانشپذیر تغییر دهد. در این مکان می‌آموزد که تنها وظیفه دارد، به فکر تغییر خود باشد و هیچ اقدامی در جهت تغییر دانشپذیر انجام ندهد. یاد می‌گیرد که بپذیرد عزیزش از بیماری اعتیاد رنج می‌برد و او می‌تواند بال پرواز دانشپذیرش باشد.
 • اکثر دانشیاران پس از حضور در گروه‌درمانی و دریافت آموزش درست و اساسی، خودشان بیان می‌کنند که در گذشته در تنهایی فرو رفته بودند و زندگی آن‌ها از جملات منفی پر شده بود. جملاتی از قبیل دیگر درست نمی‌شود، دیگر نمی‌توانم، هیچ‌وقت برنمی‌گردد و …
 • در گروه‌درمانی به دانشیار آموزش داده می‌شود که این حرف‌ها اثر منفی دارد و نباید به هیچ وجه از این جملات استفاده کند. او در جمعیت به چشم خودش رهایی دیگران را می‌بیند و روزبه‌روز این حس در وجودش قوی‌تر می‌شود که: «دیگران توانستند به رهایی برسند، پس ما هم می‌توانیم.»
 • در گروه‌درمانی به دانشیار آموزش داده می‌شود که روش قبلی برخورد با دانشپذیر را به کلی کنار گذاشته و راهکارهای رفتاری جدید که از راهنما دریافت می‌کند را در منزل به کار گیرد. یاد می‌گیرد به جای بی‌توجهی و تحقیر، به دانشپذیرش شخصیت دهد و این حس را به او منتقل کند که فرد تاثیرگذار خانواده است و دیگر اعضای خانواده وجودش را به رسمیت می‌شناسند.
 • دانشیار فرامی‌گیرد که دست از شک و کارآگاه بازی بردارد و در اصطلاح دیگر دنبال گرفتن مچ دانشپذیر خود نباشد و فقط روی ذهن و رفتار خودش تمرکز کند و دانشپذیر را به راهنمایش بسپارد و اگر مشکلی مشاهده کرد بدون اینکه دخالت مستقیم کند با راهنما در میان بگذارد.

  تاثیر گروه درمانی بر خانواده

 • وقتی دانشیار تنها روی خود متمرکز می‌شود، به تدریج رفتارهایش در منزل شکل بهتری پیدا می‌کند. یاد می‌گیرد دیده را نادیده بگیرد، اضطراب نداشته باشد و درست صحبت کند. به این ترتیب آرامش در خانه به وجود می‌آید. این تغییرات مثبت بر روی افراد دیگر خانواده و از جمله دانشپذیر تاثیر می‌گذارد و نتایج مثبت به همراه می‌آورد. به این ترتیب دانشپذیر اشتیاق بیشتری برای حضور در جلسات پیدا کند. حتی بوده‌اند دانشیارانی که خود به تنهایی در گروه‌درمانی شرکت می‌کرده‌اند، اما همین تغییر مثبت در دانشیار، باعث شده است، که دانشپذیر نیز جذب شود و برای درمان اقدام کند.
 • نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که رسیدن به رهایی نیازمند گذر زمان، صبر و تلاش است، تا نتیجه مطلوب به دست آید. صبر با تحمل فرق دارد. جای این دو را نباید با هم اشتباه گرفت. این مشکل یک روزه به وجود نیامده است، پس خیلی سریع هم حل نمی‌شود.
 • این آموزش‌ها در شرایط سخت به کار می‌آیند و در زمان بحران مشخص می‌شود که فرد در چه سطحی از آموزش قرار دارد. منظور این است که در زندگی واقعی باید آموزش‌ها را به صورت عملی به کار بست. یاد گرفتن تئوری به تنهایی هیچ فایده‌ای ندارد.
 • همان‌طور که در کلید هفت بیان شده است، کیفیت زندگی بستگی به عملکرد اصولی فرد دارد، پس در زمان بحران باید به آموزش‌ها عمل کند، تا به نتیجه عالی برسد.
 • در گروه‌درمانی به آموزش‌گیرنده یاد داده می‌شود که تا زمان رسیدن به شرایط عادی از لحاظ ذهنی، با فکر خود پیش نرود و از راهنما کمک بگیرد و هر کاری که راهنما می‌گوید چشم بگوید و انجام دهد، تا به موفقیت و رهایی برسد و در آینده به کسی تبدیل شود که می‌تواند دست دیگری را بگیرد و این زنجیره روزبه‌روز گسترده‌تر شود، به امید خدای بزرگ…
 • هرچه خداوند داده نعمت است و هرچه نداده حکمت است. خدا را شکر به خاطر نعمت‌ها و حکمت‌هایش! تغییر بینش نسبت به اتفاقات زندگی بزرگ‌ترین و ارزشمندترین آموزه جمعیت است.
16 پاسخ
  • صابری گفته:

   با سلام
   خدا قوت عرض میکنم خدمت دبیر و اموزشگران این کارگاه
   مطالب عالی و آموزنده بود ممنون بابت زحمات شما

   پاسخ
 1. فریبا سلطانی گفته:

  با سلام وخداقوت موضوع ومطالب بسیار عالیه
  موفق و سربلند باشید

  پاسخ
 2. کارخانه گفته:

  با درود
  سپاس فراوان از آموزشگران و دبیر و دانشنگار و وبلاگ نگار عالی عالی،🌹🌹🌹🌹🌹

  پاسخ
 3. سعید قریب گفته:

  با درود
  همانطور که در بالا گفته شده تاثیرات مثبت گروه درمانی بر خانواده ها بسیار خوب و غیر قابل انکار است.
  تفاوت خانواده ای که آموزش گرفته و میداند کجا چه رفتاری بکند با دیگران زیاد است

  ممنون

  پاسخ
 4. سجاد رسولی گفته:

  همانطور که در این مطلب اشاره شد خانواده نقش بسزایی در رهایی فرد مصرف کننده دارد، و همچنین خانواده یا دانشیاری که آگاهی دارد و آموزش گرفته است میتواند از اعتیاد فرزندان و یا همسر خود پیشگیری کند.

  ممنون و متشکر بابت مطالب ارزنده و وقتی که برای تایپ این کارگاه های آموزشی میگذارید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.