تاثیر ورزش بر درمان اعتیاد

 

شعبه ابوذر

دبیر: سرکار خانم فریبا سلطانی

آموزشگر: آقای امین کشاورزی

 • تمام ما مصرف‌کننده‌ها به خاطر یک عامل بیرونی، گرایش به سمت مواد مخدر پیدا کردیم و از قالب انسانی خود خارج شدیم. هر کدام از ما قبل از مصرف مواد مخدر در قالب خودش شخصیت و ذاتی داشت. پس از مصرف مواد کلا تغییر ماهیت پیدا کردیم. این مصرف مواد و تغییر ماهیت پیامدهایی برای ما داشت. بعضی را افسرده کرد. بعضی را احساساتی کرد. بعضی را تشنجی کرد. روان بعضی را پاک کرد. بعضی را توهمی کرد.
  ما اعتیاد را کاشتیم و یک سری چیزها را برداشت کردیم. ما دزدی، دروغ، کلک و ضدارزش را جایگزین شخصیت انسانی خود کردیم. بعد از این مرحله وارد گروه‌درمانی شدیم و یک سری راهکارها برای تغییر وضعیت نابسامان زندگی اعتیادی خود دریافت کردیم. در گروه‌درمانی با برگزاری کارگروه‌ها و جلسات آموزشی به ما آموزش داده شد که چگونه پاک زندگی کنیم؟ چگونه در مسیر رهایی پایدار بمانیم؟ چگونه به همسر خود عشق بورزیم؟ چگونه درست زندگی کنیم؟ چگونه از زیست به زندگی برگردیم؟ و …
 • یکی از راهکارهایی که می‌تواند در مسیر، مکمل درمان باشد، ورزش است. ورزش کردن یکی از عواملی است که در پایداری موثر است.
 • سلامت روح و سلامت جسم خیلی مهم است. ما ابتدا از لحاظ روحی بیمار می‌شویم، بعد این بیماری از لحاظ جسمی بروز پیدا می‌کند. در حقیقت بیماری روحی تبدیل به بیماری جسمی می‌شود. بیماری‌هایی که داریم هرکدام، نشانه‌ای از وجود مشکلی در روح ما هستند.
 • ورزش به سه دسته قهرمانی، عادی و بازی و سرگرمی تقسیم می‌شود. در جمعیت ققنوس بیشتر همان قسمت بازی و سرگرمی ورزش مدنظر است.
 • ورزش بر چند چیز، خیلی خوب غالب می‌شود و می‌تواند جایگزین آن‌ها شود. این چند چیز عبارتند از: ناراحتی و افسردگی، بی‌حالی و دل‌شوره، اضطراب، ناامیدی و مشکلات.
 • از سمت راهنما به فردی که زمانی مصرف‌کننده بوده و در حال حاضر به رهایی رسیده است، توصیه می‌شود که تا مدتی کار نکند. چنین فردی ممکن است به خاطر بی‌کاری و در خانه نشستن، درگیر فکرهای بیهوده و ناامیدکننده مربوط به گذشته شود. این فکرها باعث به وجود آمدن عذاب وجدان و استرس و خدشه‌دار شدن روح می‌شود. یکی از کارهایی که برای دوری از فکرهای منفی، در جمعیت انجام می‌شود و بسیار به آن تاکید می‌شود، ورزش است.
 • ورزش همبستگی عاطفی را زیاد می‌کند. ما صبح جمعه با خانواده خود در جمعیت حضور پیدا می‌کنیم و ورزش همگانی را انجام می‌دهیم، این یعنی ورزشی را که من انجام می‌دهم، همسرم هم انجام می‌دهد. وقتی صبح زود بیدار می‌شوم، همسرم هم با من بیدار می‌شود. اگر به واسطه ورزش انرژی می‌گیرم، همسرم هم از همان جنس انرژی را دریافت می‌کند و در نهایت هر دو پرانرژی به سمت خانه برمی‌گردیم. این همان همبستگی عاطفی است.
 • از مهم‌ترین عوامل سلامتی روح، درست ورزش کردن است. ورزش عبارت است از انجام فعالیت‌هایی که بر اساس قانون و مقررات و دارای هدف مشخص باشد. ورزش قاعده و قانون خاص خودش را دارد و باید درست انجام شود. اینکه بی‌مقدمه و به خاطر جوگیر شدن تصمیم می‌گیریم، مثلا وارد زمین والیبال شویم، بسیار اشتباه است و به بدن آسیب می‌زند. قبل از ورزش حتما باید یک ربع نرمش انجام شود، تا بدن برای ورزش اصلی آماده شود.
 • ما با ورزش می‌توانیم، سلامت روح خود را به دست آوریم و یک سری خصوصیات، مثل اعتماد به نفس را در درون خود تقویت کنیم.
 • صرف صبحانه در کنار افراد کارگروه بعد از ورزش انرژی بسیار خوبی دارد. جمع، کاملا صمیمانه است و می‌توان با راهنما ارتباط نزدیک برقرار کرد. در این جمع شادی جریان دارد و سطح انرژی مثبت بالا است. همه اینها به معنی داشتن یک صبح خوب و آغاز یک هفته زیبا است.
 • ورزش برای افرادی که مورفین مصرف می‌کرده‌اند، باعث می‌شود اضطراب‌شان کم شود؛ برای افرادی که الکلی بوده‌اند، باعث می‌شود، حمله‌های عصبی‌شان کم شود و برای افرادی که شیشه مصرف می‌کرده‌اند، باعث می‌شود، مسیر پاداش مغزشان کم‌کم ترمیم شود، چون شیشه دقیقا روی قسمت پاداش مغز اثر می‌گذارد. پس می‌بینیم که ورزش برای هر فردی تاثیرات متفاوت دارد.
 • بهترین جایگزین نیکوتین ورزش است. افرادی که نیکوتین مصرف می‌کنند، برای ترک آن می‌توانند ورزش را با روز و ساعت مشخص انجام دهند، که بسیار کمک‌کننده است.
 • دبیر: ورزش نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری‌ها دارد. ورزش باعث می‌شود، بیماری‌های کلیوی، ریوی، ارتوپدی، عفونی، عصبی، دردها و سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، چربی خون، ضعف‌های عضلانی، کمردرد، التهاب مفاصل و … برطرف شود.
 • هم خانم‌ها و هم آقایان تلاش کنید ورزشی مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا و … انجام دهید و برای آن برنامه منظم در طول هفته داشته باشید.
 • ورزش نقش بسیار مهمی در کیفیت زندگی دارد. یک مادر وقتی با ورزش کردن، سالم و بانشاط شود، می‌تواند مسئولیت‌های زندگی را خیلی خوب انجام دهد. می‌تواند یک مادر خیلی شاداب برای فرزندان باشد و آن‌ها را خوب تربیت کند و یک الگوی عملی، طبیعی و سالم برای آن‌ها باشد. وقتی پدر و مادر اهل ورزش باشند، فرزندان آن‌ها از کودکی این کار را یاد می‌گیرند. کسی که ورزش می‌کند، از لحاظ شخصیتی و اخلاقی بسیار شاداب است و می‌تواند یک زندگی خوب برای خود و خانواده ایجاد کند.
 • اگر برای ورزش کردن وقت ندارید، به زودی مجبور می‌شوید برای بیماری وقت بگذارید. این نکته بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.
 • بسیاری از خانم‌ها برای ورزش کردن بهانه می‌آورند و می‌گویند که مشغله‌های زندگی اجازه ورزش کردن را به آن‌ها نمی‌دهد. این نشان می‌دهد، چنین اشخاصی برای زندگی خود برنامه‌ریزی درستی ندارند. هفته‌ای سه روز و هر روز نیم ساعت ورزش وقت زیادی نمی‌گیرد، اما اثر بسیار مثبتی بر زندگی فرد می‌گذارد. اگر ورزش بخشی از برنامه‌های شما باشد، می‌توانید به همه کارهای خود به خوبی رسیدگی کنید.
 • در مواجهه با بیشتر بیماری‌ها اولین و مهم‌ترین توصیه‌ای که از پزشک معالج دریافت می‌کنیم، ورزش کردن است.
 • فواید ورزش بر جسم و روان انسان عبارت است از:

– افزایش طراوت و شادابی و رفع افسردگی

– افزایش احساس اعتماد به نفس

– افزایش و تقویت تمرکز

– افزایش احساس آرامش و راحتی روح و مقاومت انسان در برابر فشارهای روانی و اضطراب

– تقویت قوای ذهنی و حافظه

– افزایش گردش خون در بدن، تسریع روند سم‌زدایی و بازسازی سلول‌های پوستی

– تقویت سیستم ایمنی بدن

– دفع سموم بدن و آمادگی بیشتر اندام‌ها برای پذیرش غذا

– افزایش میزان سوخت و ساز و کمک به ساختن عضله

– کمک به دستگاه گوارش و تنظیم اشتها

– تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان (این مشکل برای خانم‌ها بسیار پیش می‌آید و تنها راه حل آن ورزش است، تا به قوی شدن عضله و کم شدن فشار روی استخوان‌ها کمک کند.)

– تقویت رباط‌ها، تاندون‌ها، تارهای عضلانی و جلوگیری از کشیدگی و پارگی آن‌ها

– افزایش ضخامت غضروفی در مفاصل

– از بین بردن انقباض ماهیچه‌ها

– کمک به اشتها و کنترل وزن

– تناسب و توازن حالت بدن و زیبایی اندام

– تقویت اعصاب و ایجاد هماهنگی بین اعصاب و مراکز عصبی

 • ورزش گروهی بسیار عالی است و نشاط و انرژی بیشتری به همراه دارد. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که همیشه قبل از ورزش یک نرمش ساده انجام دهید. اول با نرمش بدن را کاملا گرم کنید، بعد از آن چند حرکت تند بزنید تا ضربان قلب بالا برود. بعد از ورزش هم بدن را با حرکات ساده به دمای اولیه برگردانید و در اصطلاح سرد کنید. اگر بعد از یک ورزش خاص می‌خواهید به سراغ ورزش دیگری بروید، حتما عمل سرد کردن بدن را بعد از ورزش قبلی انجام دهید، سپس به سراغ ورزش جدید بروید. اگر این کار را انجام ندهید دچار مشکل می‌شوید.
 • دانشپذیر محمد: پیشنهاد من این است که ورزش در جمعیت به طور جدی‌تری انجام شود، به طوری که ما بتوانیم در جامعه خود را مطرح کنیم.
 • دانشپذیر محمدی: ورزش کردن قاعده و قانون خودش را دارد. یک ورزش درست باید به طور اصولی انجام شود. برخی افراد بدون مقدمه دست به حرکت‌های سنگین ورزشی می‌زنند که این بسیار به بدن آسیب‌زننده است. کسانی که سن بالا دارند اگر متناسب با سن خود نرمش نکنند، تمام عضلات می‌میرند و گردش خون به درستی انجام نمی‌شود، اما با ورزش درست و اصولی و بهبود گردش خون، خیلی از مشکلات مانند قند و چربی بالا حل می‌شود. دوستی داشتم که با دو ماه ورزش توانسته بود کاری کند که دیگر احتیاج به عمل باز نداشته باشد.
 • دانشپذیر هادی: آیا در زمان درمان (تیپر) هم می‌توان ورزش کرد؟
 • آموزشگر: باید تمام شرایط توسط راهنما بررسی شود. این اجازه باید از طرف راهنما داده شود. معمولا در زمان تیپر ورزش به اندازه محدود انجام می‌شود، چون بدن فردی که تحت درمان است، هنوز آماده نبوده و ممکن است با ورزش زیاد کم بیاورد. همه چیز به نظر راهنما بستگی دارد.
 • حضور خانم‌ها در ورزش گروهی جمعیت بسیار کم‌رنگ است، که بهتر است برطرف شود. اگر خانم‌ها پرشورتر حضور داشته باشند، انگیزه آقایان جمعیت هم برای ورزش بیشتر می‌شود و همبستگی عاطفی در خانواده قشنگ‌تر و بهتر شکل می‌گیرد.
 • تمام صحبت‌ها برای این بود که از این به بعد ورزش روز جمعه را بیشتر حمایت کنیم.
 • دانشپذیر محمد: از مسائلی که در ورزش روز جمعه وجود دارد، اول این است که زمان نرمش بسیار کم است. دوم اینکه بعضی از آقایان و خانم‌ها بعد از ورزش متفرق می‌شوند. یک عده به سراغ والیبال و فوتبال می‌روند، اما باقی افراد در سطح پارک متفرق می‌شوند و این خود حاشیه‌ساز و باعث بی‌انگیزگی است. به جای اینکه از این وقت به صورت درست برای فعالیت مثبت استفاده شود، افراد به صورت گروه‌گروه در سطح پارک پراکنده می‌شوند و حاشیه‌سازی شروع می‌شود. اگر واقعا می‌خواهیم سمت و سوی درستی به ورزش بدهیم، کاری کنیم افرادی که برای ورزش می‌آیند از همان دقیقه اول مشغول این کار باشند و سرشان گرم ورزش باشد تا زمانی که از پارک خارج می‌شوند. نه اینکه یک ربع ورزش انجام شود و باقی وقت برای صحبت کردن و مسائل جانبی بگذرد. البته افرادی هم هستند که تمام وقت خود را به ورزش اختصاص می‌دهند اما تعدادشان به نسبت جمعیت بسیار کم است. امیدوارم این مشکل حل شود.
 • آموزشگر: بارها در مورد مشکلی که شما عنوان کردید، صحبت کردیم و راهکار ارائه دادیم، اما متاسفانه به نتیجه نرسیده است. همه این‌ها بستگی به خواست خود افراد دارد که تصمیم بگیرند در این زمینه بسیار جدی و مصمم رفتار کنند.
 • برخی افراد اهمیت ورزش را به خوبی درک نمی‌کنند و وقت خود را بیشتر برای مسائل جانبی صرف می‌کنند. امیدوارم روزی برسد که نیاز به ورزش در دل تمام افراد جمعیت به خوبی احساس شود.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.