آشنایی با انواع تفکر – تفکر ایستا و تفکر رشد

انسان ها در مواجهه با وقایع ، عملکردهای متفاوتی نشان می دهند. عملکرد هر فرد ناشی از طرز فکر و نوع نگرش او از محیط پیرامون است. آیا تاکنون فکر کرده اید چرا همه آدم های دور و برمان، طرز تفکر یکسانی ندارند؟ چرا از یک رویکرد مشابه، برداشت ها یکسان نیست؟

تعریف دو تفکر رشد و ایستا


طرز فکر ایستا همان تفکری است که وقایع را غیر قابل تغییر می داند. این افراد ذهنیت منفی داشته و برای مهارت و دانش، ارزشی قائل نیستند. حتما چنین افرادی را در بین دوستان خود دیده اید. اینها تصور می کنند تلاش ها و زحمات هرگز نتیجه ای ندارد و همه چیز از بدو خلقت مشخص شده است.

طرز فکر رشد ۱۸۰ درجه مخالف طرز فکر ایستا بوده و بر این باور است که همه شرایط را می توان تغییر داد. از تلاش هایی که برای  بالا بردن هوش و استعداد انجام می دهید تا همه مهارت هایی که کسب می کنید، منجر به ایجاد تغییر در شرایط موجود می شود.

 

در تفکر ایستا تنها به همان مقطع زمانی نگاه می شود و به زمانهای بعد و قبل آن توجه نمی شود.همانطور که از اسم تفکر ایستا مشخص است، در این نوع تفکر، شرایط را ثابت در نظر گرفته و تنها عامل موفقیت را خود فرد می دانند.

برای مثال، فکر کنید که می خواهید برای دانشگاه انتخاب رشته کنید.ممکن است بدون درنظر گرفتن شرایطی مثل آینده شغلی، تعداد فارغ التحصیلان، نیاز کشور و آینده کاری، دست به انتخاب رشته بزنید.در این نوع انتخاب، شما در واقع درگیر نوعی تفکر ایستا شده اید.

در تفکر رشد، شرایط محیطی و اطراف کاملا بررسی می شود.همچنین به اتفاق ها در طول زمان نگاه می شود و نه فقط زمان کنونی.یعنی به تغییرات شرایط در گذشته و همینطور آینده، نگاه می شود.شرایط همیشه متغیر است و نمی شود تنها به زمان کنونی نگاه کرد.مخصوصاً در کشورهایی مثل ایران که همه چیز به صورت روزانه در حال تغییر است.رک بگوییم، هر شب که می خوابیم و بیدار می شویم، اتفاقی افتاده و چیزی تغییر کرده و ما نمی توانیم بدون در نظر گرفتن آنها تصمیم گیری و یا انتخاب کنیم و در نتیجه به موفقیت برسیم.

همچنین در تفکر رشد، اعتقاد داریم که با تلاش و تمرین می توانیم قدر ذهن و تفکر را تقویت کنیم.

در صورتی که در تفکر ایستا، قدرت ذهن ثابت است. به قول معروف، تا نوک دماغ فرد فراتر نمی رود.

با این طرز تفکر، شما همانی هستید که هستید و نمی توانید خودتان را تغییر دهید.

نوجوان هایی که دارای طرز فکر رشد هستند، در برابر مشکلات و چالش ها، پایداری و پشتکار دارند و همین امر باعث تقویت هوش و توانایی آنها می شود.

تفاوت طرز تفکر ایستا و طرز فکر رشد چیست؟

برچسب های منفی بدون تردید روان کودک را آزار می دهد و طرز تلقی او را از محیط اطراف، سیاه و منفی می کند. از این بدتر مقایسه هایی است که اغلب پدر و مادرها یا معلم های مدرسه انجام می دهند.  هیچ دو انسانی شبیه هم نیستند بنابراین مقایسه دو کودک با هم اصلا قیاس درستی نیست. همه موارد موجب می شود تا فرد در بزرگسالی، طرز فکر رشد نداشته باشد و تماما تفکر ایستا و ذهنیت منفی را به کار ببرد.

این دو طرز تفکر اساس ایدئولوژی ذهنی افراد را تشکیل می دهند. در واقع معنای خیلی از کلمات در این دو باور، کاملا متضاد در نظر گرفته می شود. از نظر ظاهری و فکری تفاوت های زیادی بین این دو نگرش وجود دارد که می توان آن را در ۴ بخش جداگانه بررسی کرد:

 1. تلاش کردن
 2. شکست خوردن
 3. مشکلات و چالش ها
 4. دستاورها

·         تفاوت تلاش کردن

طرز فکر ایستا به طور جدی بر روی عدم نیاز به تلاش کردن پافشاری دارد. به نظر این افراد تنها افراد با استعداد موفق می شوند و اصلا نیازی به تلاش نیست. بسیاری از طرفداران این طرز فکر کار را به جایی رسانده اند که معتقدند: تنها احمق ها تلاش می کنند. حتما داستان ملخ سر به هوا و مورچه هایی که دانه برای زمستان ذخیره می کردند را شنیده اید. ملخ داستان نمونه بارز طرز فکر ایستاست که کارکردن را مساوی با حماقت می دانست.

طرز فکر رشد در تضاد با این تفکر است. کسانی که نگرش مثبت و رشد دارند برای تلاش ارزش زیادی قائل هستند. به نظر این افراد حتی کسانی که دارای استعداد و قریحه ذاتی هستند نیز بدون تلاش نمی توانند پیشرفت کنند. به این ترتیب مهم نیست با چه توانایی به دنیا می آیید همیشه امکان ترقی و موفقیت هست.

بصورت خلاصه : تفکر ایستا بر مبنای بودن و تفکر رشد مبر مبنای تبدیل شدن است.

·         معنای شکست خوردن

اگر تصور می کنید با هر شکستی، دنیا به آخر رسیده و زانوی غم بغل می کنید، یک مایندست ایستا هستید! در مایندست رشد، شکست اصلا بار منفی ندارد. بسیاری از افراد موفق در سطح جهان بارها و بارها شکست را تجربه کرده اند. شکست مالی، شکست در کار و …. همگی برای طرز فکر رشد تبدیل به پله هایی برای رسیدن به قله های موفقیت می شود.

·         طرز فکر رشد و چالش ها

در طرز فکر رشد وقتی کار بزرگتری را شروع می کنید احتمال روبرو شدن با چالش ها و مشکلات بزرگتری هم وجود دارد. شاید بسیاری از افراد در همان پله های اولیه متوقف می شوند و خود را درگیر مشکلات بزرگتر نمی کنند. در طرز فکر ایستا تا حد امکان افراد در منطقه امن خود فعالیت می کنند و وارد حوزه های چالش برانگیز نمی شوند. به نظر این افراد همه فعالیت های جدید، محکوم به شکست است.

·         تفاوت در معنای دستاوردها

به نظرتان دستاورها و موفقیت ها شامل چه چیزهایی می شود؟ ذهنیت ایستا تنها نتیجه کار را می بیند. بنابراین فرد سعی دارد که یک شبه به موفقیت برسد. برای مثال کسی که جایزه نوبل را برنده شده از نظر این افراد یک شبه زندگی اش تغییر کرده و به شهرت و ثروت رسیده است. در حالی که شاید همه جوانی یک فرد برای رسیدن به این نقطه از زندگی صرف شده باشد. اما در طرز فکر رشد و مایندست مثبت، برای موفقیت باید سالها تلاش کرد. برای کسب دستاورهای بزرگتر باید پشتکار زیادی داشت و از شکست و ناکامی ها دلسرد نشد. به نظر این افراد چیزی به نام یک شبه پولدار شدن اصلا وجود ندارد. همه مدیران موفق، سرمایه داران بین المللی، دانشمندان برجسته و … نتیجه سالها تلاش خود را دریافت کرده اند.

13 پاسخ
 1. کیانوش گفته:

  با عرض سلام و خدا قوت
  مطالب بسیار عالی و مفیدی بود ممنون و سپاس از شما🙏🌹

  پاسخ
 2. عباس عظیمی گفته:

  با سلام و درود
  یکی از راه‌کارهای تبدیل نگرش ایستا به رشد گرفتن مسئولیتهای کوچک و ریسک در حد توان میباشد کاری که در جمعیت ققنوس صورت میگیرد

  پاسخ
 3. مهدی شفیعی گفته:

  سلام
  بسیار عالی بود.
  درود بر جمعیت ققنوس.
  ممنون ازشما جناب آقای غفوری گرامی وعزیز 🙏🙏🙏🙏❤️❤️❤️

  پاسخ
 4. مجید گفته:

  سلام خداقوت بسیار مطالب انتخابی در مورد تفکر ایستا و رشد خوب بود ممنونم از شما عزیزان

  پاسخ
 5. یوسف سایه وند گفته:

  سلام و عرض خدا قوت به جناب آقای غفوری
  بسیار آموزنده بود استفاده بردیم

  پاسخ
 6. فرزانه سلطانی گفته:

  باسلام ودرود بر جمعیت ققنوس
  مطالب بسیار آموزنده ای است.
  در جمعیت با آموزش‌هایی که میگیریم بهترین مکان برای رسیدن به تفکر رشد است و با تلاش و پشتکار حتما به موفقیت‌های بسیاری خواهیم رسید. با تشکر

  پاسخ
 7. فریباسلطانی گفته:

  سلام و عرض خداقوت
  ممنون و سپاس از مطالب مفیدتان بسیار عالیه
  شاد و تندرست باشید 🙏🌷🌷🌷

  پاسخ
 8. محمدمعصومی گفته:

  سلام وخداقوت
  بسیارممنونیم ازشماجناب آقای غفوری که جهت رشدوارتقاسطح آموزش اعضازحمت میکشید..

  مطالب خیلی خوب بود

  پاسخ
 9. دانشیارمعصومه.م گفته:

  باسلام وعرض قوت بابت مطالب جالب و
  اموزنده ی شما..🌻🌼🌻🌼
  حضور درگروه درمانی وگرفتن آموزش وپیشرفت روبه جلوزندگی مارا تغییردادوتفکرایستاوساکن وروحیه ناامیدماروبه تفکررشدتغییردادوامیدوانگیزه برای پیشرفت رابرای مابوجودآورد…درودبرجمعیت ققنوس💞

  پاسخ
 10. داودعباسی گفته:

  سلام و عرض خداقوت
  مطالب بسیار عالی بود ممنون
  متاسفانه خود من درخانواده بااین برچسب زدنها و سرکوب شدن درگیر بودم و خیلی از علایقم رو قربانی کردم وحس ناتوانی در انجام خیلی از امور به من دست داد حتی برای خرید لباسی که دوست داشتم با واکنشهای بد وتمسخر روبرو میشدم واین یکی ازمسائلی بود که منو تبدیل به یک آدم منزوی کرد ویک قدم به اعتیاد نزدیک شدم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.